ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت دندانی وسیله ای مصنوعی از جنس یک ماده آلوپلاستیک است که برای تامین گیر و ساپورت پروتز ثابت یا متحرک دندانی، در زیر مخاط یا پریوست و یا در داخل استخوان جایگذاری می شود. (gloss)

ایمپلنت ها بر حسب محل قرار گیری بنام های روی استخوانی(Epo Steal ) ، داخل استخوانی(Endo Steal) وعبور کننده از استخوان(Trans Steal)نامیده می شوند . ایمپلنت های داخل استخوانی در برخی منابع تحت عنوان Endosseous هم نامیده شده اند .

پیشینه استفاده از ایمپلنت های دندانی به ۴۰۰۰ سال پیش در چین باز می گردد . آنها میخ هایی از جنس چوب بامبو را بعنوان جایگزین دندان از دست رفته استفاده می کردند . مصریان باستان در ۲۰۰۰ سال پیش دندانهایی از جنس فلزات قیمتی را بکار می بردند . اقوام اینکا در ۱۵۰۰ سال پیش از صدف های دریایی به همین منظور استفاده میکردند.

نخستین ایمپلنت عصر جدید در سال ۱۸۰۹ توسط Maggiolo گزارش شد که به صورت ریشه دندان از جنس طلا ساخته شده بود . بدنبال آن افراد مختلفی دندانهای ساخته شده از مواد گوناگون را برای جایگزینی دندان بکار بردند و از آنجا که این مواد فاقد سازگاری سنجی بودند سبب تخریب استخوان و شکست ایمپلنت می شدند .

در سال ۱۹۰۹ فردی به نام Green field اولین ایمپلنتدو قطعه ای از جنس ایریدیوپلاتینوم را که به صورت استوانه توخالی و مشبک(Hollow Basket) ساخته شده بود ، عرضه کرد . روش کارگذاری این ایمپلنت ببه روش کارگذاری ایمپلنت های امروزی شباهت بسیار زیادی داشت .

Venable و Staek در سال ۱۹۳۸ آلیاژی مرکب از کبالت ، کروم و مولیبدن را تحت عنوان وایتالیوم معرفی کردند که کمترین میزان کوروژن را در بدن از خود نشان میداد .

در سال ۱۹۳۹ Stroke پیچی از جنس واتیالیوم را جهت جایگزینی یک دندان سانترال بکار برد . که ۱۵ سال بر جای ماند . در سال ۱۹۴۶ Stroke اولین ایمپلنت را تحت عنوان Ankylosis مطرح کرد .

اولین ایمپلنت ساب پریوستال در سال ۱۹۴۰ توسط Dahl ابداع شد ولی تا سال ۱۹۴۸ که بوسیله Goldbarg  و Gershkoff معرفی شد مقبولیت چندانی نیافت . در همین سال اولین ایمپلنت Spiral Screw فلزی توسط Formiggini ابداع شد 

در سال ۱۹۶۰  Blade, Ralph Robert ایمپلنت ها را ارائه کرد . که بعدها توسط Lonard Linkow برای استفاده عمومی عرضه شد .

در اوایل دهه ی ۱۹۶۰ Pre.Jangvar Branemark در سوئد در مطالعاتش بر روی استخوان Tibia خرگوش که با استفاده از استوانه های فلزی بنام Optic Chamber انجام می شد ، مشاهده کرد که استوانه هایی که از جنس تیتانیوم ساخته شده بودند بر خلاف استوانه های دیگر کاملا به استخوان اطراف خود متصل شده و قابل جدا کردن نبودند . به این ترتیب اصطلاح Osseointegration توسط پروفسور برنمارک تحت عنوان تماس مستقیم و محکم بین استخوان و تیتانیوم تعریف شد.

اولین بیمار در سال ۱۹۶۵ با استفاده از ایمپلنتهای تیتانیومی توسط دکتر برنمارک تحت درمان قرار گرفت . 

 

Share this post

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *